1 ) Datalife Engine (DLE) CMS Nedir ?

Datalife Engine kısa adıyla DLE Rusların Wordpress'i olarak adlandırılan, Ruslar tarafından neredeyse tüm site altyapılarında kullanılan Content Management System Denilen Bir İçerik Yönetim Sistemidir. Gelişmiş bir arayüze sahiptir ve oldukça hızlı ve kullanıcı dostudur.

2 ) Datalife Engine (DLE) İle Ne Tür Siteler Kurulur ?

Datalife Engine Yukarıda da belirttiğim üzere bir İçerik Yönetim Sistemidir. Yani Blog Siteleri İçin Kullanılan Bir Altyapıya Sahiptir. Oyun blogları, sağlık, teknoloji, genel bloglar, ....... daha 'da uzatılabilir bu liste.

Fakat ; Altyapısından Kaynaklı Online Ödeme Olarak Kullanılamaz. Yazımızda da belirttiğimiz üzere Blog (İçerik) Yönetim Sistemidir.

NOT : Geliştiricileri Ruslar olduğu için Rus Modülleriyle Online Ödeme Sistemleri Kodlayabiliyorlar. Fakat Türkiye İçerisinde Modül yazacak insan olmadığından dolayı pek fazla. TR İçin Şuan Uygun Değildir Online Ödeme Sistemi.

3 ) Datalife Engine CMS ile Türk Pazarı

Datalife Engine Belirttiğimiz üzere Rusların çoğunlukla aktif olarak kullandığı bir CMS Sistemidir. Datalife Engine Türkiye Desteği Yoktur ! Bizim Türklerimiz tarafından açılan siteler yeteri kadar tutulmadığından dolayı teker teker projelerini kapatmışlardır. Destek vermeyi kesmişlerdir. (Örn : Dle.net.tr ) Türkiye İçerisinde Tanınan bir CMS olmadığından dolayı kullanıcı sayımız malesef azdır. Böyle güzel bir nimetin Türkiye'de Yayılması İçin Böyle Bir Konu açmış bulunmaktayım.

4 ) Datalife CMS'yi Nereden İndirebilirim ?

Datalife Engine v14.0 veya v13.1 Sürümlerini Aşağıdaki Sitemizden İndirebilirsiniz.

https://datalife-turkiye.com/cms/surum/

5 ) Datalife CMS'yi Nasıl Kurabilirim ?

İndirmiş olduğunuz zip dosyasını FTP 'ye erişim yaparak public_html dosyanızın içerisine atıyorsunuz. Ardından CPanel'e giriş yaparak Dosya Yönetici Bölümünden zip dosyasının içerisindekileri çıkartıyorsunuz ve sitenize geliyorsunuz.

Karşınıza Kurulum Ekranı Çıkacaktır...

Kurulum Ekranında Sizlerden sistem gereksinimlerini istemektedir. Sisteminizin uygunluğunu kontrol ederek ileri yapıyorsunuz ve gelen ekranda Mysql bilgileri girmeniz istenmektedir..

Cpanel'den bir mysql oluşturuyorsunuz ve boş kısımları dolduruyorsunuz.

Alt tarafta sizlerden bir Yönetici Paneli için Admin Bilgilerinizi girmeniz istenecektir Kullanıcı adınızı , şifrenizi ve mail adresinizi giriyorsunuz.

Bilgilerin doğruluğundan eminseniz kurulumu tamamlıyorsunuz ve Sitemiz Kuruluyor.

6 ) Datalife Engine CMS Yönetici Paneli Genel İncelemesi

Datalife Engine Yönetim Paneli, arayüz tasarımı olarak basit ve kullanıcı dostudur. Yönetici Paneli Girişinde Sizlerden Kullanıcı adı ve şifre istemektedir. Ayrıyeten Yönetici Panelininin (rusça , ingilizce, türkçe ) olarak da değiştirmek mümkündür.

Giriş Yaptıktan sonra karşınıza yönetim paneliniz gelmektedir. Bu yönetici panelinden Şu Kısımlara erişebililme yetkiniz vardır .

- Makale Ekle ( Makalelerinizin Gelişmiş Bir Şekilde Eklenmesini Yapıldığı Kısımdır )

- Makale Düzenle ( Yayınlanan Makalelerinizin Listesi, Gelişmiş Arama ve Makaleler üzerinde yetkilendirme sistemlerinin yapıldığı kısımdır )

- Sistem Ayarları ( Sitenizin Yönetim Kısmıdır seo ayarlarınız , güvenlik ayarlarınız , yorum ayarlarınız , optimizasyon ayarlarınız , Dosya yükleme ayarlarınız , SMTP Mail Ayarlarınız , Üye Kayıt Ayarlarınız , Resim Yükleme Ayarlarınız , Mobil Ayarlarınız , RSS Ayarlarınızın yapıldığı Kısımdır )

- Kategori Ekleme Alanı (Kategori Ekleme , Silme Olaylarının bulunduğu Kısım )

- Veritabanı Yönetimi (Veritabanınızı optimize etme, veritabanı tamiri, Veritabanı yedekleme ve Yedek yükleme işlemlerinin yapıldığı kısımdır

- Player (Oynatıcı) Ayarlarınız ( Konu içerisinde video eklendiğinde çıkan sonuçların ayarları örn : genişlik ayarları, meta ayarları v.s )

- İlave Alanlar (Bu kısımda sitenize ekstradan bir bölüm eklemek istediğinizde kullanırsınız. Mesela bir andoid apk siteniz mevcut. Misal uygulama sürümü, uygulama adı, uygulama boyutu, v.s gibi alanlar ekleyebilir ve temaya kodlar eklenecek sitenizde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Kısaca burası NİMETTİR.

- Sorular - Cevaplar Alanı (Kayıt sırasında, yorum atarken, mesaj gönderirken güvenlik kodu yerine sisteme soru cevap verdiyseniz bu kısımdan düzenlenecektir )

- Kullanıcı Yönetimi ( Bütün kullanıcıları listelersiniz, yöneticileri görürsünüz ve bilgilerini değiştirebilirsiniz

- Kullanıcı Profili İlave Alanları ( Bu kısım ile kayıt olan kullanıcıların kullanıcı profillerine alanlar ekleyebilirsiniz örn : facebook adresleri, twitter , instagram v.s v.s )

- Kullanıcı Grubu Yönetimi ( Bu kısımda Yönetici , Genel Editör, Editör , Üye, Ziyaretçi gibi türlerin genel yetkilerinin verildiği kısımdır. )

-Sosyal Ağ Kısmı (Üye kayıt işlemlerini Facebook , Google gibi sitelerden yaptıracaksanız ıd ve güvenlik anahtarlarının bulunduğu kısımdır )

- IP Engelleyici ( Adından da anlaşılacağı üzere İstediğiniz IP Girişlerini Engelleyebilirsiniz )

- Temalar ( Bu bölümde siteniz üzerinden temanızı düzenleyebilir , değişiklikle yapabilir, temanıza dil fonksiyonu ekleyebilirsiniz )

- Eposta Şablonları ( Bu kısımda SMTP Mail sistemini aktif ettiğinizde giden mail mesajlarıdır. Bu Kısımdan düzenlenebilir. İsterseniz mail html formatınız varsa yükleyebilirsiniz )

- Eklenti Yönetimi (Sitenize Eklediğiniz Eklentiler Yönetildiği Kısımdır )

- Konuları Güncelleme (Bu Modül Sitenizdeki Tüm Konuları yeniden oluşturur. Yapılandırma Komut Dosyasında Değişiklik yaptıysanız eğer yaptığınız değişiklikler eski makalelerde etkin olması için gereklidir. BBCode Etiket değişikliklerinde çözümleyici scriptir yada yeni sürümle gelen özelliklerin eklenmesinde kullanılabilir. Yorumları da Aynı şekilde güncelleyebilirsiniz)

- Kelime sansürleme Sistemi ( Yasaklı kelimeler girildiğinde sizin belirlediğiniz kelime ile otomatik değişmektedir. )

- IP Araçları ( IP Adresine dayalı üye arama kısmıdır . İsterseniz İP Yazarak Üyeleri Bulabilirsiniz veya Kullanıcı Adı Yazarak kaç tane aynı IP 'den kayıtlı görebilirsiniz)

- Bul ve Değiştir (Bu araç, Sitenizdeki bir Yorum ya da Makalede yer alan bir metni, MySQL veritabanınız aracılığıyla bulmanıza yardım eder. Makale yazarlarının e-posta adresleri, sitelerinin linkleri gibi konularda küçük düzeltmeler yaparken faydalı olur. )

- Şikayet Listesi ( Bu kısım makalelerinize herhangi bir şikayet , kırık link v.s geldiğinde bu kısımda gösterilmektedir. Ayrıyeten şikayet geldiğinde panelde bildiri olarak göstermektedir )

- Çapraz Link Sistemi (Bu bölümde siteniz için belirlediğiniz anahtar kelimelerle çapraz köprüler oluşturabilirsiniz. Kelimelere site içi veya site dış bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Bu bağlantılar belirlediğiniz anahtar kelimeleri tıklanabilir yapacaktır. Arama, makale, yorum sayfalarında kısaca sitenizin her yerinde aktif olacaktır.)

- Yönlendirme Sistemi ( Bu kısımda belirlediğiniz bir linki > yeni bir link ile güncelleyebilirsiniz )

- Meta Etiket Sistemi (Bu bölümde, sayfalar için farklı başlık, açıklama ve anahtar kelimeler atayabilirsiniz. Sitede tüm sayfalar için sistem otomatik olarak meta etiketleri oluşturur. Ancak özel olarak istediğiniz sayfalar için meta etiketler belirleyebilirsiniz. Örneğin: Geri bildirim sayfası için sistemin oluşturduğu metalar yerine kendinize özel metalar girebilirsiniz. Meta etiketlerini değiştirmek istediğiniz sayfanın tam URL'sini girebilirsiniz /page/*/ şeklinde belirtildiğinde * karakteri sayfa sayılarını temsil eder. Yani /page/1/, /page/2/ olarak girmek yerine toplu olarak meta etiket atayabilirsiniz.)

- Site Kuralları ( Sitenizin kurallarının bulunduğu Kısımdır )

- Sabit Sayfalar (Bilindiği üzere Hakkımızda v.s kısımlarının bulunduğu kısımdır )

- Mesaj Gönderme Sistemi ( Ya Sitedeki Üye Gruplarına Özel Mesaj Gönderirsiniz veya Mail aracılığıyla toplu mesajlar gönderirsiniz )

- Anket Yönetimi ( Bu kısımdan sitenize anket ekleyebilir , kişiler oylama yapabilir , toplam oyları görebilirsiniz )

- Resim Yönetimi ( Sunucuya Yüklediğiniz Resimlerin Listelendiği Yerdir )

- Reklamlar ( Bu kısıma sitenizde nereye kod yapısı yerleştirdiyseniz reklam kodlarınızı girebilir ve sitede görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. ayrıyeten reklama kaç kişi tıklamış bunları görebilirsiniz. Reklamlara süre ekleyebilirsiniz )

- Google site haritası ( Sitemap oluşturabilir ve Google'ye ping gönderebilir ve Google' botu sitenize hemen çağırabilirsiniz yani kısaca İndex Hızınızı sağlamaktadır )

- Etiket bulutu sistemi ( Etiketlerinizi yönetebildiğiniz kısımdır )

- LOG Kayıtları ( Yöneticilerinizin yaptığı işlemler listelenmektedir .

Notlar : Makale Eklerken , Konuya özgün URL Belirleyebilir , meta bilgileri girebilir , Konuya özel soru cevap oluşturabilir , konuya etiketler girebilir , konunun hangi üye grubu tarafından görüntüleneceğini belirtebilirsiniz.

7 ) Datalife Engine CMS Eklenti Yönetimi

Tabi datalife her ne kadar bazı imkanları kısıtlasada bu kısıtları kaldırmanın yöntemleri de olabiliyor. Bu yüzden içiniz rahat olsun .

8 ) Datalife Engine Modül Yönetimleri

Şuan Datalife Türkiyede bilinen modüller ;

-Simple BB Forum Sistemi Eklemek
- Custom Attachments
- Category XField
- Utorrent Sistemi
- Online Üyeler Sistemi
- Custom Comment Sistemi
- Ticket Systemi
- Duyuru Sistemi
- Feedback Sistemi
- PM Bildiri Sistemi
- TopList Sistemi
- No index meta kontrol sistemi
- Rastgele sözler eklentisi
- Chat sistemi
- Kullanıcı Anlık Durum Sistemi
- Arkadaşlık Sistemi


şeklinde uzatılan modülleri mevcuttur !

9 ) HTML Tema Uyarlama İşlemleri

Bu kısım DLE Bilmeyenler için aslında başta eziyet ve kafa karıştıran bir durum gibi olacak. Bakacaksın kodlara temada bune be bu ne işe yarıyor nasıl yani gibi sorular aklınızı kurcalayaktır. Datalife Engine Tema Uyarlama Konusunda Sizlere Her Türlü Desteği veriyor. Kardeş diyor, Bak benim örnek temama aynısını HTML'e uyarla.

Yapabiliyorsan helalin var diyor yani kısaca. Eğer HTML Temanızı CMS Sistemine geçirmek istiyorsanız Örnek Full Fonksiyon bir temayı açarak İçindeki kodları incelemeniz ve mantığı kavramanız olacaktır. Bu sayede istediğiniz ve beğendiğiniz bütün temaları cms olarak kullanabilirsiniz.

10 ) Datalife Engine .TPL Sistem Dosyaları Nelerdir ?

Main.TPL

- Bu kısım aslındda sizin index.php dosyanızdır. Anasayfa görülen ilk sayfa diyebiliriz.

Fullstory.TPL

- Bu kısım sizin konu içindeki gösterilen kısımdır. Konu İçi ayarlamalar bu kısımdan yapılmaktadır.

Comments.TPL

- Bu kısım yapılan yorumların gösterilme şekillerini belirtmektedir

AddComments.TPL

- Bu kısım site içerisinde Yorum Form'unun bulunduğu kısımdır.

Attachment.TPL

- Bu kısım sunucunuza Admin panel üzerinde dosya yüklemesi yaptığınızda bilgilerin çekildiği kısımdır


Feedback.TPL

- Bu kısım iletişim kısmının olduğu yerdir


İnfo.TPL

- Bu kısım hataların , sistem bilgilerinin, kullanıcıya sunulduğu bilgi kısmıdır.


Login.TPL

- Bu kısım kullanıcı panelinin ve girişinin bilgilerini çektiği kısımdır

Lostpassword.TPL

- Bu kısım unutulan şifrelerin sıfırlama isteği gönderilmesi için oluşturulan kısımdır

Navigation.TPL

- Bu kısım sayfa numaralandırma kısmıdır

Pm.TPL

- Bu kısım mesajlarınızın bulunduğu kısımdır. Özel Mesaj Gönderimi Gelen Kutusu v.s

Profile_popup.TPL

- Bu kısım yazarın üzerine tıklayınca açılan pencere kısmıdır. Yazar hakkında bilgiler vermektedir

Registration.TPL

- Bu kısım Kayıt İşlemlerinin gerçekleştiği kısımdır

Search.TPL ve SearchResult.TPL

- Bu kısım arama sonuçlarının (gelişmiş arama) sonuçlarının çıktığı yerdir

Shortstory.TPL

- Bu kısım kısa içeriklerinin anasayfada veya kategori sayfalarında sergilendiği kısımdır. Konu Bilgilendirme kısmıdır yani


Static.TPL

- Bu kısım sabit sayfalar ve site kurallarının onaylanması için gerekli görünüm kısmıdır.


Stats.TPL

- Bu kısım Site İstatistiklerinin sergilendiği Kısımdır

Userinfo.TPL

- Bu kısım Kullanıcı Profilinin ve Profil Düzenlemesinin Olduğu Kısımdır

Vote.TPL

- Site Oylama Anket Bölümü İçindir

NOT : Özel kodlanan Tema .TPL Dosyaları farklılık yaratabilir. Bunlar normal kodlanan tema içerik dosyalarının açıklamasıdır.


KENDİ YORUMLARIM
-----------------------------------
Yaklaşık 7 Yıldır Datalife CMS Kullanmaktayım. Ve bu kararımdan Allahın bir kulu vazeçtiremez. Artık kendimi DLE İle ifade ederken özgür ve basit yeniliğe açık. Herhangi bir sıkıntısını yaşamadan ifade ediyorum.

Datalife Hakkındaki genel bilgileri sizinle paylaştım. Umarım Datalife' kullanımı ülkemizde artacaktır. Buna inanıyorum. Sistemi tanıtan birileri yok, herkes farklı bir göz ile bakıyor.


Bu İçerik 8-02-2022, 01:20 Tarihinde, Bilgi Dökümanları Kategorisinde, 143 Defa Görüntülenmiş ve
0 Kez Yorum Yapılmıştır.

AhmetZekiTasgar

Üzgünüm...

Bu Konuya Henüz Yorum Yapılmamıştır... Sen Yorum Atarak Destek Çıkabilirsin Bizlere...

Yeni Yorum Ekle


Malesef, Yorum Atmak İçin Üye Girişi Yapmanız Gerekmektedir.


Kayıtlı Kullanıcı

43

Toplam İçerik

80

Toplam Yorum

48

Son Kayıtlı Üye

LeopoldoGegSıkça Sorulan Sorular


Faq Image
1. Datalife Engine CMS Nedir ?

Datalife Engine kısa adıyla DLE Rusların Wordpress'i olarak adlandırılan, Ruslar tarafından neredeyse tüm site altyapılarında kullanılan Content Management System Denilen Bir İçerik Yönetim Sistemidir. Gelişmiş bir arayüze sahiptir ve oldukça hızlı ve kullanıcı dostudur. BURAYA TIKLAYARAK Detaylı Bir Şekilde Öğrenebilirsiniz.

2. Datalife Engine CMS Ücretli / Ücretsiz Midir ?

Datalife Engine CMS Yazılımı Ücretli Bir Yazılımdır. Ruslar Tarafından Yapılmıştır. BURAYA TIKLAYARAK Nasıl Satın Alabilirsiniz İnceleyebilirsiniz. Sitemizde Paylaşılan Sürümler w*rez Dosyalardır. Full Hallidir ve Kısıtlamaları Bulunmamaktadır.

3. Datalife Engine CMS Özellikleri Nelerdir ?

Merhaba ; Datalife Engine CMS Hakkında Detaylı Özelliklere ve Bilgilere BURAYA TIKLAYARAK Ulaşabilirsiniz.

4. Sitede Sizlere Nasıl Soru Sorabilirim ?

Merhaba ; Sitemize Aklınızda Kalan Soruları ve Yaşadığınız Sorunlara Ait Sorular Sorabiliriniz. BURAYA TIKLAYARAK Soru Sorabilirsiniz.

5. Datalife Engine CMS Nasıl Satın Alabilirim ?

Merhaba ; Sitemizde paylaşmış olduğumuz konuyu BURAYA TIKLAYARAK iceleyebilirsiniz.

6. Siteme Ücretli Tema Yaptırmak İstiyorum ?

Merhaba ; Datalife Türkiye ekibi olarak ücretli temalar yapmaktayız. BURAYA TIKLAYARAK satışta olan temalarımızı bulabilirsiniz. Özel Tema yaptırmak istiyorsanız +90 545 224 93 05 Whatsapp Numarasıyla Yazabilirsiniz.